SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STROKE 31/07/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: A McBean 66

                                    B GRADE: S Khoo 65

                                    C GRADE: J Evans 58

RUNNERS UP:         A GRADE: P Sutherland 67

                                    B GRADE: T Jebbink 67

                                    C GRADE: L Callaghan 65

NTP:                           3RD: G Bergin

                                    7TH: C Spence

                                    15TH: G Coplick

                                    16TH: J Dillon

                                    17TH: S Khoo

                                    2nd Shot 9th : N Edmunds

                                    2nd Shot 18th: G Coplick

                                

LONG DRIVES:       A GRADE: G Coplick

                                    B GRADE: B Spinks

                                    C GRADE: P Rogers

 

  

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STABLEFORD 24/07/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: S Jones 39

                                    B GRADE: L Dawney 37 c/b

                                    C GRADE: L Callaghan 39

RUNNERS UP:         A GRADE: G Whiteside 34 c/b

                                    B GRADE: S Watters 37

                                    C GRADE: D Brymer 38

NTP:                           3RD: G Smith

                                    7TH: L White

                                    15TH: D Schumacher

                                    16TH: S Kloot

                                    17TH: C McGee

                                    2nd Shot 9th : J Lind

                                    2nd Shot 18th: S Lazar

Eagle 6th: J Dovolil

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: G Whiteside

                                    B GRADE: I Hoffmann

                                    C GRADE: G Andrews

 

RUNDOWN:         P Sutherland 33, C McGee 33, J Dovolil 36, A Leijen 33, G Humphrey 36, G Falzon 36, G Andrews 34, D Schumacher 35, P Turner 36, G Smith 34

SATURDAY MEN’S COMP –2 BALL AMBROSE- 17/07/2021

                                 

WINNERS:               G Humphrey / A McBean 60

 

RUNNERS UP:         W McLaren/ W Coogan 61 ¼

 

 

NTP:                           3RD: C Coplick

                                    7TH: I Challis

                                    15TH: G Pfennigwerth     

                                    16TH: J Lawrence

                                    17TH: G Bergin

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: C Spence

                                    B GRADE: G Pfennigwerth

                                    C GRADE: D Brymer

 

RUNDOWN: G Bergin/ C Spence 61 ½ ; G Whiteside/ G Precoma 62 ¼ ; C Coplick/ M Sebastian 61 ¾

 

SATURDAY MEN’S COMP – MONTHLY MEDAL 10/07/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: S Lazar 68

                                    B GRADE: M Trebble 61

                                    C GRADE: G Andrews 70

 

RUNNERS UP:         A GRADE: G Precoma 69

                                    B GRADE: J Ahern 71

                                    C GRADE: K McBrien

 

2nd RUNNERS UP:   A GRADE: M Smith 70

                                    B GRADE: P Turner 71

                                    C GRADE: J Prior

BEST GROSS:          A GRADE: S Lazar 74

                                    B GRADE: M Trebble 81

                                    C GRADE: G Andrews 89

 

NTP:                           3RD: G Precoma

                                    7TH: L White

                                    15TH: S Jones     

                                    16TH: G Precoma   

                                    17TH: L White

                                    2nd Shot 9th : A McBean

                                    2nd Shot 18th: G Andrews

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: P Sutherland  

                                    B GRADE: A Leijen

                                    C GRADE: G Andrews   

 

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STROKE 26/06/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: C Coplick 63

                                    B GRADE: G Humphrey 64

                                    C GRADE: J Prior 61

RUNNERS UP:         A GRADE: M Smith 67

                                    B GRADE: A Neethling 65

                                    C GRADE: D Flaxman 68 c/b

NTP:                           3RD: N Edmunds  

                                    7TH: J Lind 

                                    15TH: D Learmonth    

                                    16TH: C Coplick

                                    17TH: C Butler

                                    2nd Shot 9th : H Foster

                                    2nd Shot 18th: C Spence

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: D Flori

                                    B GRADE: L White 

                                    C GRADE: P Kibble 

 

RUNDOWN:            J Lind 69, P Sutherland 71, C Spence 69, S Jones 71, G Bergin 70, R Fraser 70, B Wakeham 71, A Leijin 66, J Lawrence 68, D Brymer 70, R McKean 70, B Donges 69, A Dwyer 66, B Barclay 70, G Falzon 68, J Schumacher 70

 

SATURDAY MEN’S COMP – MATCHPLAY - 19/06/2021

 

                                 

WINNERS:               J Dillion, B Wakeham, I Challis, G Andrews,

J Dovolil, L Dawney, G Smith, D Learmonth, G Lewin, J Ahern, D Flori, R Fraser, G Falzon, G Hodgson, B O'Garey, T Jebbink, A Neethling, M McCloskey, K McBrien, D Schumacher, A Dwyer, G Whiteside

 

NTP:                           3RD: L Dawney

 

                                    7TH: J Ahern

                                    15TH: G Bergin   

                                    16TH: S Lazar

                                    17TH: S Jones

                                    2nd Shot 18th: J Dovolil

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: C Spence

                                    B GRADE: G Pfennigwerth

                                    C GRADE: D Schumacker

                                  

 

SATURDAY MEN’S COMP – TEXAS SCRAMBLE - 12/06/2021

                                 

WINNERS:               D Schumacher, J Schumacher, B O’Keefe, G Bergin        142.

 

RUNNERS UP:         S Jones, S Khoo, C Spence, P Turner                                  136.

 

NTP:                           3RD: B Barclay.

                                    7TH: J Lawrence.

                                    15TH: A Dwyer.     

                                    16TH: T Morris.

                                    17TH: G McKay.

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: G Coplick.

                                    B GRADE: W Coogan.

                                    C GRADE: B O’Keefe.   

SATURDAY MEN’S COMP – MONTHLY MEDAL 05/06/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: G Whiteside 67

                                    B GRADE: J Ahern 66

                                    C GRADE: J Prior 68

 

RUNNERS UP:         A GRADE: B Barclay 68

                                    B GRADE: S Khoo 66

                                    C GRADE: G Andrews 70 c/b

 

2nd RUNNERS UP:   A GRADE: G Coplick 68

                                    B GRADE: T Jebbink 67

                                    C GRADE: P Delamotte 70

 

BEST GROSS:          A GRADE: G Coplick 74

                                    B GRADE: J Ahern 79

                                    C GRADE: J Prior 86

 

NTP:                           3RD: D Roy

                                    7TH: ----  

                                    15TH: W McLaren     

                                    16TH: S Kloot    

                                    17TH: G Bergin

                                    2nd Shot 9th : S VanWiik

                                    2nd Shot 18th: R Learmonth

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: D Roy  

                                    B GRADE: -----  

                                    C GRADE: D Flaxman   

 

RUNDOWN:             R Dodd 71, S Lazar 69, G Lewin 70, C Coplick 71, D Learmonth 70, L Dawney 70, A Leijen 71, D Brymer 71

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STROKE 29/05/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: T Morris 66

                                    B GRADE: S Khoo 63

                                    C GRADE: D Flaxman 61

 

RUNNERS UP:         A GRADE: C Butler 68

                                    B GRADE: B Wakeham 65

                                    C GRADE: P Rogers 66

 

NTP:                           3RD: C Butler    

                                    7TH: P Carpenter  

                                    15TH: J Ahern    

                                    16TH: C Spence   

                                    17TH: S Jones   

                                    2nd Shot 9th : T Anderson

                                    2nd Shot 18th: S Watters

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: T Anderson  

                                    B GRADE: M Trebble  

                                    C GRADE: K Knight  

 

RUNDOWN:             B Barclay 71, G Bergin 70, S Kloot 70, W Coogan 69, J Dovolil 67, D Brymer 69, B Donges 71, P Carpenter 71, G Whiteside 68, D Learmont 69

SATURDAY MEN’S COMP – MONTHLY MEDAL (RESCHEDULED) 22/05/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: M Smith 70

                                    B GRADE: D Learmonth 67

                                    C GRADE: G Wilkinson 60

 

RUNNERS UP:         A GRADE: S Lazar 72 c/b

                                    B GRADE: J Dovolil 68 c/b

                                    C GRADE: D Flaxman 67 c/b

 

2nd RUNNERS UP:   A GRADE: B Barclay 72

                                    B GRADE: L Dawney 68

                                    C GRADE: J Prior 67

 

BEST GROSS:          A GRADE: T Morris 75

                                    B GRADE: J Dovolil 81

                                    C GRADE: G Wilkinson 81

 

NTP:                           3RD: C Butler    

                                    7TH: P Turner

                                    15TH: J Prior    

                                    16TH: T Morris  

                                    17TH: G McKay  

                                    2nd Shot 9th : J Dovolil

                                    2nd Shot 18th: G Smith

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: C Butler

                                    B GRADE: G Pfennigwerth

                                    C GRADE: D Schumacher

 

RUNDOWN:             S Khoo 71, A Leijen 69, M Trebble 70, B O’Garey 69, P Rogers 69, G Falzon 70, D Schumacher 69, T Morris 72, P Turner 69, J Schumacher 70

SATURDAY MEN’S COMP – AMBROSE CHAMPIONSHIPS 15/5/2021

                                 

WINNERS:               C Butler/ B Barclay/ S Lazar/ D Flori                    53 ½ = 109 Overall

RUNNERS UP:         S Jones/ B Spinks/ A Leijen/ J Lawrence               54 5/8  

 

NTP:                           3RD: K Knight   

                                    7TH: G Smith   

                                    15TH: B Spinks   

                                    16TH: T Anderson

                                    17TH: S Lazar     

                                    2nd Shot 9th : ----  

                                    2nd Shot 18th: ----

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE:  G Whiteside

                                    B GRADE: J Dillon

                                    C GRADE: K McBrien

SATURDAY MEN’S COMP – AMBROSE CHAMPIONSHIPS Round 1  – 8/5/2021

                                 

WINNERS:               C Coplick / G Coplick / I Heffman / G Wilkinson             5/54

RUNNERS UP:         W McLaren / P Rogers / W Coogan / I Challis                  8 7/8 / 55 1/8.

 

NTP:                           3RD: I Challis.  

                                    7TH: D Schumacher.  

                                    15TH: B Wakeham.   

                                    16TH: J Benn.

                                    17TH: P Turner.    

                                    2nd Shot 9th : ----  

                                    2nd Shot 18th: ----

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: C Coplick.

                                    B GRADE: A Leijan.   

                                    C GRADE: D Schumacher.

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STROKE           24/04/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: G Lewin 63

                                    B GRADE: G McKay 65

                                    C GRADE: N Edmunds 64  

 

RUNNERS UP:         A GRADE: G Precoma 66

                                    B GRADE: T Jebbink 66

                                    C GRADE: D Schumacher 66 c/b  

 

NTP:                           3RD: J Prior    

                                    7TH: G Lewin   

                                    15TH: D Schumacher   

                                    16TH: S Jones

                                    17TH: S Lazar    

                                    2nd Shot 9th : W Coogan  

                                    2nd Shot 18th: R Douglas    

                                   

LONG DRIVES:       A GRADE: G Precoma

                                    B GRADE: G Pfennigwerth   

                                    C GRADE: J Evans   

 

RUNDOWN:             G Bergin 71,  J Lind 70, G Wyatt 70, S Jones 69, S Lazar 68, R Frazer 71, R Douglas 71, B Wakeham 71, L Dawney 70, J Prior 71, P Rogers 68, M Smith 68, W Coogan 68, R Southgate 71, J Dillion 70, P Carpenter 71, P Kibble 71, H Foster 68, T Morris 70, W McLaren 66

SATURDAY MEN’S COMP – 2 BALL AGG STABLEFORD ROUND 2 17/04/2021

                                 

CHAMPIONSHIP WINNERS: G Wyatt / J Orford

 

WINNERS:               G Wyatt/ J Orford 125

 

RUNNERS UP:         R Douglas/ M Smith 138 c/b

 

NTP:                           3RD: A Leijin   

                                    7TH: I Challis  

                                    15TH: G Precoma  

                                    16TH: W Coogan  

                                    17TH: A Neethling   

                                    2nd Shot 9th : C Spence

                                    2nd Shot 18th: C Butler   

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: G Precoma

                                    B GRADE: R Douglas   

                                    C GRADE: B O’Keefe  

 

RUNDOWN:             S Kloot/  A Neethling 138, G Pfennigwerth/ J Dillion 140, J Lawrence/ L Callaghan 138, K Knight/ D Brymer 140

 

SATURDAY MEN’S COMP – 2 BALL AGG STABLEFORD ROUND 1 10/04/2021

                                 

WINNERS:               R Douglas/ M Smith 134

 

RUNNERS UP:         C Spence/ G Lewin 136

 

NTP:                           3RD: P Kibble  

                                    7TH: D Flori

                                    15TH: P Rogers

                                    16TH: C Spence

                                    17TH: G Wyatt  

                                    2nd Shot 9th : T Morris

                                    2nd Shot 18th: G Andrews  

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: G Smith

                                    B GRADE: A Leijen  

                                    C GRADE: C Locking  

 

RUNDOWN:             G Andrews/ G Hodgson 140, J Orford/ G Wyatt 138, C Butler/ A Leijen 140, W McLaren/ W Coogan 140

SATURDAY MEN’S COMP – MONTHLY MEDAL 03/04/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: S Jones 67

                                    B GRADE: G Smith 63

C GRADE: C Locking 68

 

RUNNERS UP:         A GRADE: B Barclay 70

                                    B GRADE: A Neethling 66

                                    C GRADE: D Hulm 70

 

3rd RUNNERS UP:   A GRADE: S Lazar 71 c/b

                                    B GRADE: R Douglas 68

                                    C GRADE: B O’Keefe 71

 

BEST GROSS :         A GRADE: S Jones 75

                                    B GRADE: G Smith 75

                                    C GRADE: C Locking 86

 

NTP:                           3RD: B Wakeham

                                    7TH: G Whiteside

                                    15TH: P Turner  

                                    16TH: R Learmonth

                                    17TH: B Wakeham  

                                    2nd Shot 9th : G Bergin   

                                    2nd Shot 18th: T Morris

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: D Flori

                                    B GRADE: R Douglas

                                    C GRADE: K Knight

 

RUNDOWN:             C Coplick 71, R Learmonth 71, G Hodsgon 69, B O’Garey 71, S Watters 71, T Jebbink 69, G Humphrey 68, L White 69

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STROKE 27/03/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: S Lazar 67

                                    B GRADE: R Douglas 65

C GRADE: L Callaghan 69

 

RUNNERS UP:         A GRADE: C Spence 68

                                    B GRADE: L White 68

                                    C GRADE: G Falzon 71

 

NTP:                           3RD: S Kloot.

                                    7TH: C Butler

                                    15TH: G Whiteside

                                    16TH: G Smith   

                                    17TH: C Butler

                                    2nd Shot 9th : B Barclay   

                                    2nd Shot 18th: S Kloot

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: C Spence.

                                    B GRADE: W Coogan

                                    C GRADE: J Evans .

 

RUNDOWN:             G Humphrey 71, P Turner 70, B Wakeham 71, M Smith 70, G Wyatt 70, A  Neethling 69, B Barclay 69, G Smith 70

SATURDAY MEN’S COMP – VERSUS PAR - 13/03/2021

                                 

WINNERS:              

A GRADE: C Butler             +2.

B GRADE: H Foster             0.

C GRADE: G Andrews        -1.

 

RUNNERS UP:         A GRADE: G Lewin             0.

                                   B GRADE: P Carpenter       -1.

                                   C GRADE: C Neech             -2.

 

NTP:                           3RD: S Kloot.

                                    7TH: P Carpenter.     

                                    15TH: L White.

                                    16TH: R Learmonth.  

                                    17TH: C Neech.

                                    2nd Shot 9th : T Quigg.  

                                    2nd Shot 18th: M Trebble.

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: C Spence.

                                    B GRADE: G Lewin.

                                    C GRADE: M Thorburn.

SATURDAY MEN’S COMP – MONTHLY MEDAL 06/03/2021

WINNERS:               A GRADE: A McBean 62

                                    B GRADE: G Smith 65 c/b

C GRADE: K Knight 65

 

RUNNERS UP:         A GRADE: J Lind 67

                                    B GRADE: G Wyatt 65

                                    C GRADE: D Flaxman 68

 

3rd RUNNERS UP:   A GRADE: D Flori 68 c/b

                                    B GRADE: S Watters 66

                                    C GRADE: L Callaghan 69 c/b

 

BEST GROSS :         A GRADE: A McBean 71

                                    B GRADE: G Smith 77 c/b

                                    C GRADE: K Knight 85

 

NTP:                           3RD: G Precoma    

                                    7TH: D Flaxman     

                                    15TH: T Jebbink

                                    16TH: S Jones    

                                    17TH: C Spence  

                                    2nd Shot 9th : T Jebbink   

                                    2nd Shot 18th: A McBean

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: T Morris

                                    B GRADE: J Dillon   

                                    C GRADE: D Collins

 

BALL RUNDOWN:  S Kloot 69, C Coplick 71, M McCloskey 71, W Coogan 68, J Dovolil 68, S Khoo 70, P Turner 70, G Falzon 71, P Kibble 71, J Orford 68, C Butler 71, L Callaghan 69, D Collins 69, A Dwyer 69, S Jones 71

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STROKE 27/02/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: B Barclay 65

                                    B GRADE: G McKay 67

                                   C GRADE: D Flaxman 62

 

RUNNERS UP:         A GRADE: G Precoma 66

                                    B GRADE: G Smith 68 c/b

                                    C GRADE: D Collins 64

 

NTP:                           3RD: P Kibble   

                                    7TH: G McKay    

                                    15TH: I Challis     

                                    16TH: G Falzon   

                                    17TH: G Hodgson

                                    2nd Shot 9th : B Barclay  

                                    2nd Shot 18th: B Barclay       

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: C Spence

                                    B GRADE: M Trebble  

                                    C GRADE: G Falzon

 

BALL RUNDOWN:  G Bergin 70, C Spence 71, M Smith 68, R Frazer 68, S Khoo 69, G Hodgson 69, G Whiteside 68, T Jebbink 68, G Wyatt 68, K Knight 67, G Andrews 67, M McCloskey 67  

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STABLEFORD 20/02/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: A Neethling 36

                                   B GRADE: D Collins 38

                                   C GRADE: ------

 

RUNNERS UP:         A GRADE: J Ahern 35

                                    B GRADE: K Linnane 37

                                    C GRADE: ------

 

NTP:                           3RD: C Butler  

                                    7TH: R Frazer    

                                    15TH: T Morris    

                                    16TH: A Neethling  

                                    17TH: C Butler   

                                    2nd Shot 9th : T Morris

                                    2nd Shot 18th: R Dodd      

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: C Spence

                                    B GRADE: S Watters

                                    C GRADE: G O’Connell

 

BALL RUNDOWN:  C Coplick 33, R Frazer 34, C Locking 35

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STABLEFORD 13/02/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: C Spence 41

                                    B GRADE: A Neethling 39

                                    C GRADE: P Rogers 37 c/b

 

RUNNERS UP:         A GRADE: J Orford 36

                                    B GRADE: G Smith 37 c/b

                                    C GRADE: P Kibble

 

NTP:                           3RD: J Orford

                                    7TH: G Lewin   

                                    15TH: G Smith   

                                    16TH: G Falzon

                                    17TH: L Dawney  

                                    2nd Shot 9th : G Coplick

                                    2nd Shot 18th: C Butler      

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: S Kloot

                                    B GRADE: J Dovolil

                                    C GRADE: D Flaxman

 

BALL RUNDOWN:  G Bergin 33, G Lewin 34, C Coplick 33, M Smith 24, T Morris 35, D Flori 33, J Dovolil 33, G Hodgson 33, A Leijen 35, W Coogan 33, R Douglas 34, J Prior 33, T Jebbink 33, L Dawney 34, J Ahern 33, W McLaren 34, G Falzon 33,c C Butler 34, D Collins 35, S Khoo 37

SATURDAY MEN’S COMP – MONTHLY MEDAL 06/02/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: S Lazar 67

                                    B GRADE: M McCloskey 64

                                    C GRADE: G Andrews 69 c/b

 

RUNNERS UP:         A GRADE: T Morris 68

                                    B GRADE: A Neethling 66

                                    C GRADE: M Thorburn 69

 

3rd RUNNERS UP:   A GRADE: C Coplick 69

                                    B GRADE: G McKay 67

                                    C GRADE: G Falzon 70

 

BEST GROSS:          A GRADE: R Cole 67

                                    B GRADE: M McCloskey 76

                                    C GRADE: G Andrews 87

 

NTP:                           3RD: G Wyatt    

                                    7TH: C Coplick  

                                    15TH: P Turner  

                                    16TH: R Cole    

                                    17TH: J Prior

                                    2nd Shot 9th : S Lazar

                                    2nd Shot 18th: S Kloot     

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: A McBean   

                                    B GRADE: S Khoo

                                    C GRADE: K McBrien

 

BALL RUNDOWN:  M Smith 71, R Cole 71, G Bergin 71, J Ordford 70, D Flori 70, A McBean 70, R Douglas 71, L Dawney 71, S Kloot 69, H Foster 69, J Dillon 68, C Locking 71, B Barclay 71

SATURDAY MEN’S COMP – SINGLE STROKE 30/01/2021

                                 

WINNERS:               A GRADE: C Coplick 66 c/b

                                    B GRADE: S Kloot 66

                                    C GRADE: D Collins 64

 

RUNNERS UP:         A GRADE: M Smith 66

                                    B GRADE: G Hodgson c/b

                                    C GRADE: D Schumaker 66

 

NTP:                           3RD: G Humphrey     

                                    7TH: B Barclay  

                                    15TH: M McCloskey

                                    16TH: J Lind   

                                    17TH: G Wilkinson HOLE IN ONE

                                    2nd Shot 9th : R Dodd  

                                    2nd Shot 18th: R Douglas     

                                   

 

LONG DRIVES:       A GRADE: R Dodd   

                                    B GRADE: M McCloskey

                                    C GRADE: C Neech   

 

BALL RUNDOWN:  G Lewin 69, J Orford 69, C Spence 70, A McBean 69, T Morris 69, R Frazer 70, L Dawney 71, J Prior 68, W Coogan 71, R Douglas 70, S Khoo 70, M McCloskey 71, B O’Garey 71, P Turner 67, C Butler 71, S Lazar 67, G McKay 71, G Wilkinson 67, G Whiteside 69, B Barclay 70, P Carpenter 68

SATURDAY MEN’S COMP – 2 BALL AMBROSE 16/01/2021

                               

WINNERS:               A Neethling/ P Sutherland 57 ½

 

RUNNERS UP:         B Barclay/ D Flori 58

 

NTP:                           3RD: P Turner (HOLE IN ONE)  

                                   7TH: B Spinks

                                   15TH: L White  

                                   16TH: G Falzon

                                   17TH: I Challis  

                                 

 

LONG DRIVES:       A GRADE: G Precoma  

                                   B GRADE: S Kloot

                                   C GRADE: K McBrien

 

BALL RUNDOWN: G Andrews/ J Prior 61 ¼, J Lawrence/ D Collins 61 ½, K Knight/ G Wyatt 62 ½, J Dillion/ G Pfennigwerth 62,

G Smith/ G Whiteside 60 ¼

SATURDAY MEN’S COMP –TEXAS SCRAMBLE 09/01/2021

                               

WINNERS:               G Humphrey/ B Barclay/ D Flori/ A McBean 130

 

RUNNERS UP:         R Douglas/ P Delamonte/ R Cole/ R McKean 129

 

NTP:                           3RD: M McCloskey  

                                   7TH: R Cole  

                                   15TH: L Dawney  

                                   16TH: G McKay

                                   17TH: M Trebble  

                                 

 

LONG DRIVES:       A GRADE: C Spence

                                   B GRADE: G Pfennigwerth

                                   C GRADE: C Locking

 

BALL RUNDOWN: W McLaren/ J Evans/ P Rogers/ W Coogan 127, D Schumacer/ J Schumacer/ T Schumacer/ Ghost 127

SATURDAY MEN’S COMP – MONTHLY MEDAL 02/01/2021

WINNERS:               A GRADE: G Whiteside 67

                                   B GRADE: J Ahern 67

                                   C GRADE: P Rogers 68

 

RUNNERS UP:         A GRADE: G Wyatt 70 c/b

                                   B GRADE: G McKay 70 c/b

                                   C GRADE: K McBrien 70 c/b

 

3rd RUNNER UP:     A GRADE: C Spence 70

                                   B GRADE: S Kloot 70

                                   C GRADE: B O’Keefe 70

 

BEST GROSS:          A GRADE: R Cole 71

                                   B GRADE: J Ahern 81

                                   C GRADE: P Rogers 88 c/b

 

NTP:                           3RD: G Hodgson – HOLE IN ONE  

                                   7TH: W Coogan

                                   15TH: G Whiteside  

                                   16TH: G Wyatt

                                   17TH: P Rogers

                                   2nd Shot 9th: R Cole  

                                   2nd Shot 18th: G Wyatt    

 

 

LONG DRIVES:       A GRADE: D Flori

                                   B GRADE: S Kloot  

                                   C GRADE: K Knight  

 

BALL RUNDOWN: R Cole 71, J Dovolil 70, T Jebbink 71

WEDNESDAY MIXED COMP – 28/7/2021

                         

Winners: A Grade: R Dodd 64. B Grade: D Learmonth 65. C Grade: P Turner 64.

 

R/Up’s: A Grade: G Precoma 66. B Grade: T Jebbink 66. C Grade: B Hodgson 67.

 

NTP:                           3rd: T Jebbink.

                                    7th: D Learmonth.

                                     9th: S Watters.

                                     15th: C Spence.

                                     16th: B Shaw.

                                     17th: R Thompson.

                                     18th: P Turner.

 

LONG DRIVES:       A Grade: G Precoma.

                                   B Grade: D Flori.

                                   C Grade: G Andrews.

WEDNESDAY MIXED COMP – 21/7/2021

                         

Winners:A Grade: T Anderson 36 c/b. B Grade: N O’Connor 33. C Grade: Y Thompson 40.

 

R/Up’s:  A Grade: C Coplick 36. B Grade: T Jebbink 32. C Grade: N Edmunds 36.

 

NTP:                           3rd: J Gurney.

                                     7th: C Butler.

                                     9th: B Hogan.

                                     15th: B Barclay.

                                     16th: N Edmunds.

                                     17th: S Lazar.

                                     18th: C Coplick.

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Coplick.

                                     B Grade: S Khoo.

                                     C Grade: P Power.

 

 

WEDNESDAY MIXED COMP – 14/7/2021

                         

Winners:        P Dale / D Learmonth           62.

 

R/Up’s:           J Gurney / C Butler              62 ½.

 

NTP:                            3rd: K Williams.

                                     7th: S Lazar.

                                     9th: ----

                                     15th: L White.

                                     16th: T Anderson.

                                     17th: B Ryan.

                                     18th: ----

 

LONG DRIVES:         A Grade: C Butler.

                                     B Grade: S Khoo.

                                     C Grade: I Cheetham.

 

WEDNESDAY MIXED COMP – 7/7/2021

 

                         

Winners:        A Grade: G Lewin 68.  B Grade: D Learmonth 71.  C Grade: B Hogan 65.

 

R/Up’s:           A Grade: P Sutherland 70.  B Grade: M Trebble 72.  C Grade: T Padayachee 70 c/b

 

3rd:                  A Grade: C Butler 74 c/b. B Grade: T Jebbink 73. C Grade: P Kibble 70 c/b.

 

Best Gross:     A Grade: C Spence 76. B Grade: D Learmonth 85 c/b. C Grade: B Hogan 85.

 

Best Putts:      B O’Keefe  22.

 

NTP:                           3rd: M Mullens.

                                     7th: P Sutherland.

                                     9th: A Miheli.

                                     15th: S Khoo.

                                     16th: B Barker.

                                     17th: N Drasovic.

                                     18th: P Sutherland.

 

LONG DRIVES:       A Grade: D Flori.

                                     B Grade: C Locking.

                                     C Grade: B Hogan.

WEDNESDAY MIXED COMP – 23/6/2021

                         

Winners:        A Grade: P Dale 38.  B Grade: G Humphrey 37.  C Grade: R Loftus 37.

 

R/Up’s:           A Grade: Nikko 36.  B Grade: L White 37.  C Grade: P Kibble 33.

 

NTP:                           3rd: P Turner.

                                     7th: G McKay.

                                     9th: ----

                                     15th: G Coplick.

                                     16th: C Spence.

                                     17th: P Turner.

                                     18th: C Coplick.

 

LONG DRIVES:       A Grade: T Anderson.

                                     B Grade: L White.

                                     C Grade: Ocker.

 

WEDNESDAY MIXED COMP – TEXAS SCRAMBLE - 16/6/2021

                         

Winners:        T McBrien, K McBrien, I Hoffman, S Hoffman.   140.

R/Up’s:           P Carpenter, P Kibble, E Enriquez, A Dwyer        136.

 

NTP:                           3rd: G Coplick.

                                     7th: P Turner.

                                     9th: ----

                                     15th: T O’Brien.

                                     16th: ----

                                     17th: T Anderson.

                                     18th: ----

 

LONG DRIVES:       A Grade: N Draskovic.

                                     B Grade: B Fox.

                                     C Grade: P Kibble.

WEDNESDAY MIXED COMP – MATCHPLAY   9/6/2021

                         

 

NTP:                           3rd: C Butler.

                                     7th: G Andrews.

                                     9th: B Fox.

                                     15th: G Coplick.

                                     16th: C Butler.

                                     17th: L White.

                                     18th: G Lewin.

 

LONG DRIVES:       A Grade: R Dodd.

                                     B Grade: -------

                                     C Grade: -------

 

 

WEDNESDAY MIXED COMP – MONTHLY MEDAL – 2/6/2021

                         

WINNERS:                A Grade: T Anderson            67.

                                    B Grade: G Hodgson            65.

                                    C Grade: N O’Connor          65.

 

RUNNER-UPS:         A Grade: G Bergin                68.

                                    B Grade: R Learmonth         70.

                                    C Grade: P Kibble                 67.

 

NTP:                            3rd: T Jebbink.

                                     7th: S Kloot.

                                     9th: K McBrien.

                                     15th: T Anderson.

                                     16th: C Butler.

                                     17th: S Jones.

                                     18th: I Hoffman.

 

LONG DRIVES:         A Grade: S Kloot.

                                     B Grade: B Hogan.

                                     C Grade: G Falzon.

WEDNESDAY MIXED COMP – 26/5/2021

                         

WINNERS:                A Grade: S Lazar                  66.

                                    B Grade: G McKay               64.

                                    C Grade: D Brymer              64.

 

RUNNER-UPS:        A Grade: C Coplick              67.

                                    B Grade: G Hodgson            69.

                                    C Grade: N O’Connor          65.

 

NTP:                           3rd: C Butler.

                                     7th: R Loftus.

                                     9th: S Lazar.

                                     15th: C Locking.

                                     16th: C Coplick.

                                     17th: D Flaxman.

                                     18th: T Jebbink.

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Coplick.

                                     B Grade: D Learmonth.

                                     C Grade: I Cheetham.

 

 

WEDNESDAY MIXED COMP – 19/5/2021

                         

WINNERS:                B Seaton / P Turner / B O’Keefe / T Jebbink                      52 3/8

RUNNER-UPS:        C Butler / B Barker / B Hogan / N O’Connor                    54 5/8

 

NTP:                            3rd: G Coplick.

                                     7th: C Spence.

                                     9th: ---------

                                     15th: C Spence.

                                     16th: R Dodd.

                                     17th: R Learmonth.

                                     18th: ----------

 

LONG DRIVES:         A Grade: B Barker.

                                     B Grade: T Jebbink.

                                     C Grade: M Thorburn.

WEDNESDAY MIXED COMP – AMBROSE CHAMPIONSHIP RND 1.  12/5/2021

                         

WINNERS:                M Trebble / M Thorburn / D Flaxman / G Bergin                        54 1/8

                                   

RUNNER-UPS:        P Dale / L Callaghan / R Learmonth / N Drasovic                         54 5/8

 

NTP:                           3rd: B Barker.

                                     7th: C Spence.

                                     9th: ---------

                                     15th: D Flori.

                                     16th: C Coplick.

                                     17th: D Flaxman.

                                     18th: ----------

 

LONG DRIVES:       A Grade: B Barclay.

                                     B Grade: T Jebbink.

                                     C Grade: M Thorburn.

 

 

WEDNESDAY MIXED COMP – MONTHLY MEDAL – 5/5/2021

                         

WINNERS:                A Grade: G Coplick 68. B Grade: P Turner 71.

                                   C Grade: W McLaren 68.

                                   

RUNNER-UPS:        A Grade: N Draskovic 72. B Grade: B Ryan 78.

                                   C Grade: D Brymer 69.

 

NTP:                            3rd: B Barker.

                                     7th: B Barclay.

                                     9th: S Jones.

                                     15th: ?

                                     16th: ?

                                     17th: ?

                                     18th: ?

 

LONG DRIVES:         A Grade: R Dodd.

                                     B Grade: R Leamonth..

                                     C Grade: B O’Keefe.

WEDNESDAY MIXED COMP – MONTHLY MEDAL   28/4/2021

                         

WINNERS:                A Grade: P Dale 63. B Grade: B Fox 65 c/b. C Grade:P Power  66 c/b.

                                   

RUNNER-UPS:        A Grade: S Lazar 67 c/b. B Grade: R Learmonth 65.

                                    C Grade: N Edmunds 66.    

 

3rd PLACE:               A Grade: G Bergin 67. B Grade: B Shaw 66. C Grade: K Knight 68.

 

BEST GROSS:          A Grade: C Spence 71. B Grade: R Learmonth 81.

                                    C Grade: P Power 86.

 

NTP:                           3rd: P Dale.

                                     7th: S Lazar.

                                     9th: G McKay.

                                     15th: C Coplick.

                                     16th: I Cheetham.

                                     17th: L Callaghan.

                                     18th: K Knight.

 

LONG DRIVES:       A Grade: T Anderson.

                                     B Grade: L White.

                                     C Grade: -----------

 

 

 

WEDNESDAY MIXED COMP – PAIRS AGG. RND. 2 – 21/4/2021

                         

WINNERS:                P Dale / L Callaghan                         160 / 132.

                                   

RUNNER-UPS:        B Barclay / B O’Keefe                       165 / 135.

 

NTP:                           3rd: C Locking.

                                     7th: N Draskovic.

                                     9th: G Andrews.

                                     15th: G McKay.

                                     16th: C Butler.

                                     17th: G Andrews.

                                     18th: B Barker.

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Coplick.

                                     B Grade: M Trebble.

                                     C Grade: B Hogan.

WEDNESDAY MIXED COMP – PAIRS AGG. RND. 1  14/4/2021

                         

WINNERS:                C Locking & L White                       161 / 129.

                                   

RUNNER-UPS:        C Coplick & G Coplick                    148 / 136.

 

NTP:                           3rd: Ocker.

                                     7th: B Hogan.

                                     9th: L White.

                                     15th: R Loftus.

                                     16th: C Spence.

                                     17th: B Barclay.

                                     18th: C Coplick.

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Spence.

                                     B Grade: P Dale.

                                     C Grade: D Hulm.

 

 

 

WEDNESDAY MIXED COMP – STROKE - 31/3/2021

                         

WINNERS:                A Grade: G Bergin                67.

                                    B Grade: P Dale                    68.

                                    C Grade: Enrique                 71.

                                   

RUNNER-UPS:         A Grade: C Spence               67.

                                    B Grade: J Lawrence           68.

                                    C Grade: L Callaghan          73.

 

NTP:                            3rd: S Lazar.

                                     7th: J Carran.

                                     9th: P Dale.

                                     15th: N Draskovic.

                                     16th: B Barker.

                                     17th: C Coplick.

                                     18th: G Coplick.

 

LONG DRIVES:         A Grade: D Flori.

                                     B Grade: M Trebble.

                                     C Grade: B O’Keefe.

WEDNESDAY MIXED COMP – SINGLE STABLEFORD 17/03/2021

                         

WINNERS:                J Lawrence 39

RUNNER UP:            C Spence 37

NTP:                           3rd: C Spence

                                     7th: C Spence

                                     9th: T Anderson

                                     15th: B Barker

                                     16th: T Anderson

                                     17th: D Flori

                                     18th: S Lazar

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Spence

                                     B Grade: P Carpenter

                                     C Grade: L Callaghan

WEDNESDAY MIXED COMP – V’S PAR   10/3/2021

                         

WINNERS:                A Grade: C Spence               +2.

                                    B Grade: D Learmonth        +1.

                                    C Grade: G Andrews            +3.

                                   

RUNNER-UPS:        A Grade: S Jones                   +2.

                                    B Grade: J Lawrence           -1.

                                    C Grade: K Knight               -1.

 

NTP:                           3rd: S Jones.

                                     7th: C Neech.

                                     9th: S Lazar.

                                     15th: C Spence.

                                     16th: G Bergin.

                                     17th: G McKay.

                                     18th: G Andrews.

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Coplick.

                                     B Grade: T Jebbink.

                                     C Grade: P Kibble.

 

 

WEDNESDAY MIXED COMP – MONTHLY MEDAL – 3/3/2021

                         

WINNERS:                A Grade: C Spence               67.

                                    B Grade: G Hodgson            65.

                                    C Grade: P Kibble                64.

                                   

RUNNER-UPS:        A Grade: S Lazar                   69.

                                    B Grade: F Kingma              70.

                                    C Grade: D Flaxman            70.

 

NTP:                            3rd: S Lazar.

                                     7th: G Lewin.

                                     9th: C Spence.

                                     15th: D Flori.

                                     16th: D Flori.

                                     17th: D Flori.

                                     18th: S Lazar.

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Coplick.

                                   B Grade: M Trebble.

                                   C Grade: K McBrien.

WEDNESDAY MIXED COMP – STROKE 24/2/2021

                         

WINNERS:                A Grade: G Bergin                65.

                                    B Grade: G Hodgson            64.

                                    C Grade: P Power                 69.

                                   

RUNNER-UPS:        A Grade: C Spence               66.

                                    B Grade: T Jebbink              69 c/b.

                                    C Grade: N O’Conner          70.

 

NTP:                           3rd: B Ryan.

                                     7th: C Spence.

                                     9th: B Barclay.

                                     15th: T Anderson.

                                     16th: G Hodgson.

                                     17th: B Barker.

                                     18th: T Jebbink.

 

LONG DRIVES:       A Grade: G Lewin.

                                     B Grade: G McKay.

                                     C Grade: B O’Keefe.

WEDNESDAY MIXED COMP – STABLEFORD - 17/2/2021

                         

WINNERS:                A Grade: T Anderson           32.

                                    B Grade: E Enriquez            36.

                                   

RUNNER-UPS:        A Grade: B Barclay              32 c/b.

                                    B Grade: N Edmunds           33.

 

NTP:                           3rd: D Collins.

                                     7th: D Learmonth.

                                     9th: D Learmonth.

                                     15th: L White.

                                     16th: ----

                                     17th: D Flori.

                                     18th: B Barker.

 

LONG DRIVES:       A Grade: D Flori.

                                     B Grade: B Fox.

WEDNESDAY MIXED COMP – STABLEFORD  10/2/2021

                         

WINNERS:                A Grade: R Dodd                  38.

                                    B Grade: B Ryan                   41.

                                    C Grade: K Williams            52.

 

RUNNER-UPS:        A Grade: D Flori                   37.

                                    B Grade: S Kloot                   39.

                                    C Grade: G Wilkinson          38.

 

 

NTP:                           3rd: C Locking.

                                     6th: Yvonne.

                                     7th: G Hodgson.

                                     8th: J Morgan.

                                     9th: R Dodd.

                                     15th: P Carpenter.

                                     16th: G Falzon.

                                     17th: B Ryan.

                                     18th: P Dale.

 

LONG DRIVES:       A Grade: D Flori.

                                     B Grade: D Learmonth.

                                     C Grade: G Wilkinson.

WEDNESDAY MIXED COMP – MONTHLY MEDAL – 3/2/2021

                         

WINNERS:                 A Grade: C Coplick              63.

                                    B Grade: A Dwyer                71.

                                    C Grade: B Hogan                66.

RUNNER-UPS:          A Grade: S Lazar                  67.

                                    B Grade: S Kloot                   70.

                                    C Grade: P Power                 73.

 

THIRD:                       A Grade: C Spence               70.

                                    B Grade: G Hodgson            74.

                                    C Grade: K McBrien            74.

 

NTP:                            3rd: G Humphreys.

                                     7th: J Carran.

                                     9th: C Spence.

                                     15th: B Barclay.

                                     16th: ----

                                     17th: T McBrien.

                                     18th: G Coplick.

 

LONG DRIVES:         A Grade: C Spence.

                                     B Grade: L White.

                                     C Grade: K Knight.

WEDNESDAY MIXED COMP – STROKE  27/01/2021

                        

Winners:        N Walker / S Chase                           38.

Runner ups:  G Bateson / P Heyer                           35.

 

3rd: Ntp: Mens: R Barrett.

4th: Longest Drive: Mens: R Barrett.

5th: Longest Drive: Ladies: J Gregg.

5th: Best Approach: ----

6th: Best Approach: Ladies: J Gregg.

7th: Ntp: Mens: G Bateson.

8th: Best Approach: ----

14th: Best Approach: Mens: N Walker.

15th: Ntp: Mens: R Gregg.

16th: Best Approach: ----

WEDNESDAY MIXED COMP – TEXAS SCRAMBLE – 13/01/2021

                       

WINNERS:                J Orford, D Brymer, G Wilkinson, P Sutherland              129.

RUNNER-UPS:         J Prior, G Andrews, S Kloot, W Donges                          127.

 

NTP:                           3RD: R Dodd.

                                    7th:  C Locking.

                                    15th: C Spence.

                                    16th: G Hodgson.

                                    17th: M Trebble.

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Spence.

                                  B Grade: M Trebble.

                                  C Grade: K McBrien.

WEDNESDAY MIXED COMP – MONTHLY MEDAL – 6/1/2021

                       

WINNERS:

A Grade: M Barker 69 c/b. B Grade: L White 65. C Grade: B O’Keefe 70.

RUNNER-UPS:

A Grade: A McBean 69. B Grade: D Learmonth 75. C Grade: K Knight 71.

 

NTP:                           3RD: P Kibble.

                                    7th:  N Drascovic.

                                    15th: R Dodd.

                                    16th: B Barker.

                                    17th: G Coplick.

 

2ND SHOT:                  9th: C Spence.

                                    18th: B Barker.

 

 

LONG DRIVES:       A Grade: C Spence.

                                  B Grade: T Jebbink.

                                  C Grade: M Thorburn.